HIstoryczne ciekawostki Katowic

Turystyka w Polsce z roku na rok rozwija się. Już nie tylko morze i nie tylko góry są wybierane na miejsce wypoczynku. Również inne miasta są coraz częściej odwiedzane przez turystów. Największym na Śląsku i jednocześnie dziesiątym co do wielkości w kraju są Katowice.

 

Historia miejscowości rozpoczyna się w czternastym wieku. Jednak wtedy znajdowały się tam jedynie małe rolnicze i rzemieślnicze osady, które później stały się dzielnicami miasta. Pierwsze dokumenty podające o Katowicach pochodzą z samego końca szesnastego wieku, są to fragmenty notatek księdza Kazimierskiego, który wizytował okolicę. Rozwój miejscowości nastąpił w dziewiętnastym wieku, kiedy to wybudowano połączenie kolejowe z Wrocławiem i innymi miastami. Prawa miejskie Katowicom nadano w 1865 roku. Obecnie miasto jest siedzibą władz województwa, ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturowym i akademickim kraju.

Miasto posiada wiele atrakcji. Jedną z nich jest Muzeum Śląskie [https://www.facebook.com/muzeumslaskie/]. Dawniej w budynku tym mieścił się Hotel Grand. Znajduje się ono na alei Wojciecha Korfantego. Budynek jest jednym z bardziej charakterystycznych obiektów Katowic. Wzniesiono go pod koniec dziewiętnastego wieku w stylu neorenesansowym. Pomysłodawcą budowy był przedsiębiorca Max Wiener. Sprzedał on ówczesny hotel „de Pruss” miastu, które urządziło w nim ratusz. Za pieniądze z transakcji Wiener postanowił wybudować nowy hotel. W jego zamyśle miał to być najbardziej okazały i reprezentacyjny budynek w Katowicach. Początkowo na parterze mieściły się restauracje i kawiarnie. Stopniowo w obiekcie pojawiały się biura katowickich przedsiębiorstw. W 1945 budynek był siedzibą wojsk radzieckich. Obecnie znajduje się w nim muzeum.

Baza noclegowa [] i gastronomiczna jest dobrze rozwinięta, co nie zaskakuje w tak dużym mieście. Swoje ośrodki ma tutaj duża krajowa sieć hoteli Diament. Trzygwiazdkowy Hotel Diament Spodek Katowice oferuje swoim gościom 30 pokoi, dwie sale konferencyjne, klub muzyczny. Czterogwiazdkowy Hotel Diament Plaza Katowice jest zlokalizowany w centrum miasta, w pobliżu Galerii Katowickiej i dworca PKP. Oferuje 45 pokoi i cztery sale konferencyjne. Ostatni ze znajdujących się w miejsce hoteli Park Hotel Diament Katowice jest największy ze wszystkich. Posiada 186 pokoi, centrum konferencyjne mieszczące 350 osób, bankomat, restauracje i monitorowany parking.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>