Przyroda Ojcowskiego Parku Narodowego

Ojców wraz z Ojcowskim Parkiem Narodowym to miejsce, do którego co roku przyjeżdża tysiące turystów. Część z nich wpada jedynie na dzień lub dwa, by odpocząć od zgiełku wielkiego miasta. Niektórzy odwiedzają jedynie zamki, które należą do Szlaku Orlich Gniazd. Wielu zostaje jednak na dłużej. Na wszystkich czekają tu liczne atrakcje: muzea, kawiarnie i restauracje. Także baza noclegowa rejonu potrafi pomieścić wiele osób. Wygodne noclegi w Ojcowie oferowane są w kwaterach, domkach prywatnych oraz gospodarstwach agroturystycznych. Gdy zabraknie miejsc w samym Ojcowie, zawsze możemy poszukać przytulnego pokoju w jednej z wielu miejscowości w okolicy.

Jura Krakowsko-Częstochowska ma specyficzną budowę geologiczną. Zbudowana jest głównie ze skał wapiennych, które erodują pod wpływem wody, jaka niesie dwutlenek węgla. Z tego względu w rejonach możemy podziwiać wiele form skalnych, takich, jak wąwozy, doliny, wywierzyska, jaskinie, bramy skalne oraz oczywiście ostańce. Te ostatnie powstają, gdy rozpuszczają się skały, które otaczają elementy zbudowane z bardziej odpornych składników. Przykładem najbardziej znanym, takiej formy, jest Maczuga Herkulesa. To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w całym Ojcowskim Parku Narodowym. Wznosi się na wysokość 25 metrów a dodatkowo stoi na innej skale, której wysokość to 10 metrów. Na szczycie Maczugi Herkulesa stoi także 2-metrowy krzyż, który upamiętnia zdobycie tej formacji skalnej przez Leona Witka w latach 30. XX stulecia.

W okolicy znajdziemy też inne ostańce warte uwagi. Jednym z nich jest Rękawica, zwana inaczej Pięciopalcówką lub Białą Ręką. Po nazwach możemy spodziewać się, jak wygląda – jest to de facto pięć ostańców, które znajdują się obok siebie a jeden z nich niższy jest od pozostałych. Z okolicą Ojcowa związana jest także postać poetki – Jadwigi Łuszczewskiej. Miała podobno w tych stronach pisać część ze swoich wierszy. Na jej cześć, jeden z ostańców nazwano imieniem jej pseudonimu literackiego – Deotymy. Igła Deotymy pierwszy człon nazwy dostała ze względu na kształt tego ostańca. W okolicach Ojcowa znajdziemy też ciekawe jaskinie, które powinniśmy zwiedzić. Jedną z nich jest Grota Łokietka, o długości wynoszącej ponad 300 metrów. Druga to Jama Ciemna. Obydwie są udostępnione turystom i zwiedza się je z przewodnikiem.

One thought on “Przyroda Ojcowskiego Parku Narodowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>