Wedrówka szlakiem latarni morskich Morza Bałtyckiego

Wybierając odpoczynek nad Morzem Bałtyckim, mamy do wyboru prawie 500 kilometrów linii brzegowej południowych Wybrzeży. Propozycją ciekawego i niecodziennego sposobu spędzenia urlopu może być trasa szlakiem latarni morskich wzdłuż linii wody. Pokoje przy plaży brzmią ciekawie, chociaż nie do końca mając na myśli typowe noclegi w latarni morskiej jest to wykonalne. Baza noclegowa Morza Bałtyckiego to dobrze przygotowane przede wszystkim ośrodki wypoczynkowe, domki, kwatery w pobliżu plaż i wydm. A latarnie morskie to symbol bezpiecznej drogi na szczęśliwe zawinięcie do portu, krajobraz nadbałtyckich ziem, które koniecznie trzeba zobaczyć, niezależnie od tego, jaki zakątek Polski wybierzemy na odpoczynek.

W scenerii nizinnej, wzdłuż wybrzeży Morza Bałtyckiego odnajdziemy wzniesienia morenowe, z charakterystycznymi elementami krajobrazu – piaszczystymi plażami. Liczne miejscowości rybackie, z zabytkowymi zabudowaniami, portami, wioski letniskowe przyciągają turystów co roku nie tylko w czasie wakacji, ale także zimą, by miejsca nad Morzem Bałtyckim wybrać na odpoczynek indywidualny czy rodzinny. Na swoich terenach nadbałtyckich kilkanaście latarni morskich, ale 16 z nich ciągle jest czynnych. Najpopularniejszymi i najbardziej znanymi miejscowościami z czynnymi latarniami morskimi są Krynica Morska, Hel, Jastarnia, Rozewie, Stilo, Ustka, Kołobrzeg, Niechorze i Świnoujście. Zazwyczaj w tych miejscowościach urządzone są dodatkowo Muzea Latarnictwa. Jedna z najstarszych i najpiękniejszych konstrukcji, bowiem liczy prawie 65 metrów wysokości jest ta stacjonująca w Świnoujściu. Do pokonania mamy prawie 300 schodów, ale dla panoramy warto taką wyprawę sobie zrobić.

Pobliskie wyspy Uznam, Wolin, klify Rugii mamy w zasięgu oczu, a widok na długo pozostanie w pamięci. Z drugiej strony warto wybrać się na Półwysep Helski, stanowiący jedyną w swoim rodzaju osobliwość przyrodnicza i krajoznawczą w Polsce. Piaszczyste plaże rozciągające się po obu stronach półwyspu, od Mierzei Wiślanej aż po pejzaże Łeby i Ustki z pewnością są atrakcją, którą można zobaczyć decydując się na wizytę i poznanie jednej z wybranych w tym rejonie licznych atrakcji.

3 thoughts on “Wedrówka szlakiem latarni morskich Morza Bałtyckiego

  1. Morze Bałtyckie jest ostatnio dość obleganym kierunkiem wakacyjnym, dzwoniłam już, szukając noclegów i szczerze mówiąc, teraz jest na to najlepszy moment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>