Zjazdy saneczkowe i klimat schroniska górskiego – Międzygórze

Z nadmorskiej miejscowości Grzybowo (>teatrprowincja.pl/wydarzenia-i-imprezy-w-grzybowie-192/) przenosimy się w bardziej górzyste tereny, które warto odwiedzić zimową porą. Międzygórze było pod koniec XIX wieku słynnym w regionie kurortem uzdrowiskowym oraz ośrodkiem sportów zimowych – w szczególności saneczkarstwa, aczkolwiek działa tu skocznia narciarska oraz liczne stoki, po których szusowali amatorzy białego szaleństwa. W latach tych popularne również było zjeżdżanie na sankach i z tej właśnie racji turyści wywożeni byli kuligami w wyższe partie góry i zjeżdżali z nich na 2-3 osobowych saniach do samego centrum miejscowości.

W obecnych czasach, by podtrzymać ten zanikający zwyczaj zjazdów sankami przez osoby dorosłe, zorganizowano podobną atrakcję, jaka miała miejsce w XIX wieku. Władze gminy zakupiły 10 stylizowanych na czasy przedwojenne sań i został zorganizowany konkurs, polegający na tym, że zwycięską drużyną była ta, która w jak najkrótszym czasie pokonała wyznaczoną trasę zjazdową. Imprezę tę nazwano „Zjazdy na saniach rogatych” (>sanierogate.kowary.pl/), z czasem ta lokalna inicjatywa nabrała rangi międzynarodowej. Ta i inne imprezy tego typu przyciągają szczególnie w okresie zimowym wielkie tłumy turystów, którzy po udziale w tego typu plenerowych inicjatywach z chęcią wracają do miejsc kwaterunku.

W tym miejscu warto właśnie napisać kilka słów o bazie noclegowej, jaką dysponuje Międzygórze (>) i okoliczne miejscowości. Gospodarze oferują miejsca noclegowe z wszelkimi udogodnieniami. Goście przyjeżdżający do Międzygórza są mile widziani zarówno latem jak i zimą. Dla osób lubiących aktywny odpoczynek, bez wątpienia dużą atrakcją i przerwą w dalszej wędrówce jest nocleg w typowym górskim schronisku. Właściciele schroniska organizują zielone szkoły, obozy, zimowiska i liczne przyjęcia okolicznościowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>